Rolety, czy żaluzje? Co wybrać zamiast zasłon?

rolety

Rolety i żaluzje to nie jest współczesny pomysł na zasłonięcie okna. Już w starożytnym Egipcie zasłaniano otwory okienne roletami zrobionymi z naciąganej trzciny. Z kolei z Japonii przywędrował do czasów nowożytnych zwyczaj stosowania bambusa na żaluzje.

Współcześnie do zasłaniania przestrzeni okiennej służą firany i zasłony, które w nowoczesnych aranżacjach powoli ustępują miejsca roletom, a niekiedy żaluzjom. Przede wszystkim pielęgnacja tych elementów jest łatwiejsza niż pranie ciężkich zasłon lub firan.

Jak, więc dobrać odpowiednie rozwiązanie i czym właściwie różnią się żaluzje od rolet?

Rolety i żaluzje w czym są do siebie podobne?

Rolety oraz żaluzje łączy kilka rzeczy. Przede wszystkim obie formy służą do zasłaniania okien i mogą występować samodzielnie lub być uzupełnieniem dla posiadanych tekstyliów okiennych. I żaluzje i rolety można dopasować do różnego rodzaju okien, niezależnie od ich kształtu, czy rozmiaru.

Jedna i druga forma doskonale potrafi ograniczyć dopływ światła i ciepła do pomieszczeń, co jest istotne, szczególnie podczas upalnego lata. Jednocześnie, w jednym i drugim przypadku, producenci oferują tak wiele pod względem designu, że można zanurzyć w szerokiej palecie wzorów i barw oraz dobrać idealne rozwiązanie dla siebie.

Żaluzje okienne – kiedy po nie sięgnąć?

Różnice między roletami i żaluzjami są zasadnicze i dotyczą zarówno wyglądu, możliwości montażowych, jak również wygody użytkowania. Żaluzje to takie osłony, które są wykonane ze sztywnych materiałów, np. z drewna, aluminium, tworzyw sztucznych. Wybór żaluzji okiennych można również oprzeć o ich rodzaj, a tu wyróżnić warto modele plisowane, poziome lub pionowe.

Żaluzje okienne są doskonałym pomysłem w bardzo nasłonecznionych wnętrzach, bo wyśmienicie chronią przed dopływem ciepła z zewnątrz. Nadają, jednak pomieszczeniom ascetyczności i surowości. W związku z czym, lepiej sprawdzają się w biurach, niż prywatnych domach.

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – dlaczego warto na nie zwrócić uwagę?

Rolety wewnętrzne można stosować jako samoistną dekorację. Wykonywane są z tkanin o różnych wzorach oraz kolorach i można je dopasować do każdego wnętrza. W przypadku wewnętrznych rolet, z pewnością nadają pomieszczeniu atrakcyjności i przytulności. Z kolei rolety zewnętrzne, to już inne materiały oraz zastosowanie. Tu, głównie muszą być spełnione warunki dobrego zabezpieczenia domu przed intruzami.

Jak widać powyżej, każda z form ma inne przeznaczenie. Wybór odpowiedniego producenta rolet i żaluzji zagwarantuje, że specjaliści podpowiedzą, co najlepiej wybrać do indywidualnego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.